گزارش کاراموزی رشته عمران در بنیاد مسکن - پروژه بیست - پروژه ، مقاله ، پایان نامه ، برنامه نویسی

    Sorry, no posts matched your criteria.

گزارش کاراموزی رشته عمران در بنیاد مسکن

۲۸ تیر ۱۳۹۴
بدون نظر

عنوان:

گزارش کاراموزی رشته عمران در بنیاد مسکن

قیمت ۲۰۰۰

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                             صفحه

مقدمه……………………………………………………………… ……………………………………۱

فصل اول: آشنایی با مکان کارآموزی……………………………………………………………….۲

۱-تاریخچه بنیاد مسکن………………………………………………………………………………..۳

۲-نمودار سازمانی بنیاد مسکن……………………………………………………………………..۷

۳-خدمات بنیاد مسکن…………………………………………………………………………………۱۰

۴-شرح مختصر خدمات بنیاد مسکن………………………………………………………………..۱۰

فصل دوم: ارزیابی بخش‌های مرتبط با رشته علمی کاراموز………………………………….۱۶

۱-موقعیت رشته کارآموز در واحد کارآموزی با بررسی جزئیات سازمانی رشته کارآموز..۱۷

۲-شرح وظايف رشته کارآموز………………………………………………………………………۱۷

۳- امورجاری در دست اقدام ………………………………………………………………………۱۸

۴-برنامه آینده…………………………………………………………………………………………۱۸

۵-سایر مواردی که توسط رشته مورد نظر در واحد کارآموزی بکار می‌رود……………….۱۸

۶- فعالیت های بنياد مسكن انقلاب اسلامي…………………………………………………..۱۹

۷- بنياد مسكن وسازمانها/ شرکت‌های عملياتي آن………………………………………….۲۰

۸-بازسازي زیرساخت‌های اجتماعي……………………………………………………………..۲۳

۹- نحوه واگذاري اراضي روستايي………………………………………………………………۲۵

۱۰- نحوه قيمت گذاري اراضي روستايي……………………………………………………….۲۸

۱۰- نحوه هزينه كرد………………………………………………………………………………..۳۰

فصل سوم: آزمون آموخته‌ها و نتایج و پیشنهادات……………………………………………۳۱

فعالیت انجام شده (فعالیت واگذار شده به دانشجو جهت کارآموزی)……………………۶۲

گزارش فعالیت‌های هفتگی……………………………………………………………………….۶۳

گزارش فعالیت‌های هفتگی……………………………………………………………………….۶۴

گزارش مشروح ماهانه……………………………………………………………………………..۶۵

نظرات و پیشنهاد‌ها…………………………………………………………………………………۶۶

گزارش سرپرست کارآموزی……………………………………………………………………….۶۷

فرم گزارش بازدید استاد راهنما………………………………………………………………….۶۸

گزارش پایان دوره کارآموزی………………………………………………………………………۶۹

پیشنهادات……………………………………………………………………………………………۷۰

منابع…………………………………………………………………………………………………..۷۰

مقدمه

عمل کار آموزی در یک سازمان در ارتباط با توزیع قدرت است و تمام شواهد نشان می‌دهند که مدیران کارآموزی نیروهای انسانی، قدرت چندانی ندارند. بیش تر مربیان می‌دانند که تقاضا برای به خدمات آنان از سازمان در مواقع مختلف به شدت نوسان داشته و تغییر می‌کند. به جز در موارد نادر که مدیر اجرایی خود شخصاً در موضوع کارآموزی مدیریت جدی باشد، تنها قوی‌ترین و مشکل‌ترین بخش کارآموزی، در بزرگ‌ترین سازمان‌ها می‌توانند زمانی که سازمان به صرفه جویی و ذخیره سازی است، از بودجه خود حفاظت کنند. وقتی که اوقات به خوبی سپری می‌شود و یک سازمان در حال توسعه و پیشرفت است، تفکرات شرکت متوجه کارآموزی می‌شود.

اساس فلسفه کارآموزی در تجارب و ارزش فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سایر ارزش‌ها و تجارب فرد، سازمان یا ملت قرار دارد. اما هدف از کارآموزی ارتقا، تغییر و اغلب مخدوش کردن این ارزش‌ها و یا ارائه تجربیات جدید است و بدین ترتیب آنچه را که قبلاً ارزش داشته، قدیمی ساخته و کنار می‌گذارد. از نظر روانی، ما به طور طبیعی در مواجهه با هرگونه تغییر یا اختلالی، از خود مقاومت نشان می‌دهیم و از آنجا که ماهیت ایم مقاومت عمدتاً آگاهانه است، مبارزه با آن بسیار مشکل است.

گزارش در دست حاصل ۲۴۰ ساعت کارآموزی در بنیاد مسکن ایلام می‌باشد که حاوی سرفصل‌های مورد آموزش و استفاده در این واحد می‌باشد، که در چندین بخش ارائه شده است.

بنده برای طی دوره کارآموزی، بنیاد مسکن را به عنوان محل کارآموزی انتخاب نمودم تا از نظر مرتبط بودن رشته تحصیلی و محل کارآموزی، از مزایای­ای دوره حداکثر استفاده را نمایم. چنانکه در اولین روز حضورم در بنیاد مسکن و پس از آشنایی با سرپرست محترم و همچنین مسئول واحد مربوطه، از تجارب ارزنده ایشان و سایر کارکنان این مجموعه حداکثر استفاده را نمودم تا گامی برای رسیدن به اهداف این دوره برداشته باشم.

فصل اول

آشنایی با مکان کارآموزی

۱-تاریخچه بنیاد مسکن

با فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در ۲۱ فروردین ۱۳۵۸ جهت تأمین مسکن محرومان، دفتر حساب ۱۰۰ امام با عنوان «بنیاد مسکن انقلاب اسلامی» شکل گرفت. حضرت امام در فرمان تشکیل این حساب، درباره‌ی ضرورت آن فرمودند: «اینک به مرحله‌ی حساسی از دوران انقلاب اسلامی خود رسیده‌ایم؛ دورانی که باید از ثمرات انقلابمان مردم محروم و ستمدیده‌ی ایران بهره‌مند شوند. در رژیم منفور پهلوی مسئله‌ی مسکن یکی از مصیبت‌بارترین مشکلات مردم بود. قشر عظیمی از مستضعفان جامعه هم به کلی از داشتن خانه محروم بودند. این میراث شوم برای ملت ما باقی مانده است… این از حداقل [حقوق] هر فرد است که باید مسکن داشته باشد. مشکل زمین باید حل شود و همه‌ی بندگان محروم خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند… اینجانب حسابی به شماره‌ی ۱۰۰ در تمام شعب بانک ملی افتتاح کرده و از همه‌ی کسانی که توانایی دارند دعوت می‌کنم برای کمک به خانه‌سازی محرومان به این حساب پول واریز کنند» (صحیفه‌ی امام، ج ۶، ۵۱۸ ـ ۵۲۰).

به دنبال صدور فرمان امام، با کمک افراد خیّر و سازمان‌ها بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شکل گرفت و به صورت نهادی انقلابی به فعالیت در عرصه‌ی مسکن پرداخت و برای تهیه‌ی مسکن به طبقات محروم جامعه اهتمام ورزید.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دارای یک چارت تشکیلاتی به قرار زیر است:

نماینده‌ی ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی؛

شورای مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی؛

رئیس ستاد مرکزی؛

معاونین ستاد مرکزی؛

مدیران کل ستاد مرکزی؛

مدیران کل بنیاد مسکن استان‌ها و رؤسای شعب بنیاد.

تعداد کل پرسنل ستادی بنیاد در سراسر کشور در سال ۱۳۸۴، ۳۶۰۸ نفر بوده است و همچنین در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها ۲۷۸ شعبه دارد.

اهم وظایف بنیاد، مطابق اساسنامه‌ی مصوب مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۶۶ به قرار زیر است:

۱ ـ مطالعه و بررسی در زمینه‌ی تشخیص و تعیین نیازمندی‌های مسکن محرومان، اعم از روستایی و شهری و فراهم آوردن موجبات اجرای آن با مشارکت و همکاری و خودیاری مردم و دستگاه‌های مختلف؛

۲ ـ تهیه‌ی طرح مجتمع‌های زیستی و واحدهای مسکونی ارزان قیمت و اجرای آن‌ها به طور مستقیم یا با مشارکت مردم با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط در روستاها و شهرها؛

۳ ـ تهیه‌ی زمین مورد نیاز طرح‌ها و پروژه‌های بنیاد و آماده‌سازی آن‌ها؛

۴ ـ کمک در جهت تأمین مصالح ساختمانی کشور از طریق تولید و تهیه و توزیع؛

۵ ـ نظارت بر پرداخت و مصرف واحدهای قرض‌الحسنه‌ی مسکن روستایی و ارزان‌قیمت شهری که از محل منابع مالی و سیستم بانکی کشور تأمین می‌شود؛

۶ ـ تهیه‌ی طرح‌های هادی و اصلاح معابر در روستاها با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط و اجرای آن با مشارکت مردم از محل اعتبارات مصوب واگذاری دولت؛

۷ ـ تهیه و ارائه‌ی طرح‌های لازم برای بازسازی مناطق مسکونی روستایی آسیب‌دیده در اثر جنگ، سیل، زلزله و سایر سوانح طبیعی و اجرای آن‌ها با مشارکت مردم و هماهنگی آن‌ها با سازمان‌های ذی‌ربط.

این بنیاد از بدو فعالیت طرح‌هایی هم اجرا کرده است که از آن جمله می‌توان به طرح‌های روستایی اشاره کرد.

در این طرح تلاش می‌شود تا ضمن شناخت بافت و فضاهای باارزش روستایی، با تحلیل، برنامه‌ریزی، طراحی و اجرا آن‌ها را حفظ کرده و ارتقا بخشیده و در نهایت زمینه‌های توسعه‌ی فضای این قبیل روستاها را فراهم آورد. این طرح به عنوان یکی از فعالیت‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در برنامه‌ی سوم توسعه‌ی اقتصادی، اجتماعی به تصویب رسیده و بر حفظ و نگهداری بافت کالبدی برخی از روستاهای کشور به عنوان میراث ارزشمند نیاکان ما تأکید دارد.

با توجه به اینکه طرح‌های روستایی به عنوان سند توسعه به شمار می‌آیند و زمینه‌ی لازم را برای بهبود وضعیت روستاهای کشور مهیّا می‌سازند، یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های زمینه‌ساز انجام فعالیت‌های عمرانی در روستاهای کشور است. سازماندهی و اصلاح بافت روستاها، تعیین میزان و نحوه‌ی استفاده از زمین و مکان‌یابی کاربردهای مورد نیاز، تعیین نحوه‌ی گسترش آتی روستاها، بررسی کمبودها و نیازهای عمومی و خدمات روستا و نیز تهیه‌ی نقشه‌ی وضع موجود روستاها، خود زمینه‌ساز برخی از فعالیت‌های عمده، نظیر سنددار کردن املاک، صدور پروانه‌های ساختمانی و… خواهد بود.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاهایی که از نظر موقعیت جغرافیایی و فیزیکی جزو کانون‌های پرخطر سوانح طبیعی نظیر سیل و زلزله محسوب می‌شوند، علاوه بر توزیع وام بهسازی مسکن روستایی، نسبت به شناسایی، تملک، تسطیح، تفکیک و واگذاری زمین‌های مناسب برای احداث مسکن اقدام می‌کند.

این بنیاد از ابتدای برنامه‌ی دوم توسعه موظف به تهیه‌ی نقشه‌ی تفکیکی بافت مسکونی روستاهای واجد شرایط شده است تا برای صدور سند به اداره‌ی ثبت ارسال گردد.

همچنین به منظور گسترش اصول فنی ساختمان‌سازی در مناطق روستایی و مهار غیرقانونی آن، بنیاد مسکن، با صدور پروانه‌های ساختمانی روستایی به‌عنوان یک اهرم نیرومند سیاست‌گذاری با بار کمتر مالی، اسباب هدایت و نظارت بیشتر بر ساخت و ساز اماکن روستایی را فراهم آورده است.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با توجه به عملکرد گسترده در زمینه‌ی عمران و آبادانی روستاهای کشور در اعطای وام قرض‌الحسنه‌ی مسکن روستایی به‌عنوان یک گام مهم و اساسی، اقدام به تأمین بخشی از اعتبارات مورد نیاز روستاییان، جهت تعمیر مسکن نموده است.

عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شورای مرکزی است که ترکیب آن عبارت است از: نماینده‌ی مقام معظم رهبری، که هم اکنون آقای آیت‌الله سیده‌اشم رسولی محلاتی است، نماینده‌ی دولت (وزیر مسکن و شهرسازی) سه نفر از مهندسان و کارشناسان ساختمان و شهرسازی به انتخاب نماینده‌ی رهبری و وزیر مسکن.

رئیس بنیاد نیز از میان اعضای شورای مرکزی و با رأی اعضای شورا انتخاب می‌شود.

این بنیاد برای انجام وظایف محوّله در اساسنامه، به تأسیس شرکت‌هایی اهتمام ورزیده که از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱ ـ شرکت توسعه‌ی مسکن ایران: این شرکت به‌عنوان تشکیلاتی فعال در زمینه‌ی ساخت و ساز مسکن شهری در کلیه‌ی نقاط کشور فعالیت می‌نماید. شرکت در سال ۱۳۷۱ به عنوان بازوی تخصصی و اجرایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایجاد گردید.

۲ ـ شرکت ایجاد محیط: یکی دیگر از شرکت‌های تابعه‌ی بنیاد مسکن که در زمینه‌ی تولید انبوه مسکن فعالیت دارد، شرکت ایجاد محیط است. این شرکت با در اختیار داشتن اکثریت سهام هفت شرکت تخصصی، علاوه بر فعالیت در داخل کشور، انبوه‌سازی و تقویت هرچه بیشتر صدور خدمات مهندسی به خارج از کشور را با بهره‌گیری از تمامی امکانات و تجهیزات موجود و نیروی انسانی کارآمد در برنامه‌ی خود دارد.

۳ ـ شرکت سامان محیط: این شرکت با توجه به در اختیار داشتن امکانات سخت‌افزاری مناسب و وجود نیروهای باتجربه و متخصص، توانسته است در عرصه‌ی سازندگی با اجرای پروژه‌های عمرانی مشارکت فعال داشته باشد.

۴ ـ شرکت بنیاد بتون ایران: این شرکت هم اکنون با بیش از پنجاه کارخانه و کارگاه تولید مصالح ساختمانی، ضمن تولید و عرضه‌ی انواع محصولات ساختمانی استاندارد، با بهره‌گیری از کادر مجرب با بیش از بیست سال تجربه در امر مطالعه‌ی اولیه‌ی طرح، احداث و راه‌اندازی کارخانجات تولید مصالح ساختمانی، به ارائه‌ی خدمات می‌پردازد.

۵ ـ پژوهشکده‌ی سوانح طبیعی: این پژوهشکده در سال ۱۳۶۸ پس از زلزله‌ی رودبار آغاز به کار کرد. نقطه‌ی عطف کار این پژوهشکده را می‌توان سال ۱۳۷۸ با توجه به تلاش‌های رئیس وقت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، آقای محمد سعیدی‌کیا به شمار آورد.

طی سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۸ چهار مدیر به اداره آن مشغول بوده و سپس آقای مهندس سعیدی‌کیا به ریاست آن برگزیده شد. اکنون نیز آقای تابش

مسئولیت آن را برعهده دارند.

۲-نمودار سازمانی بنیاد مسکن

مدیر کل بنیادمسکن انقلاب اسلامی استان ایلام

نمايندگي ولي فقيه

اداره حراست

گزينش

امور نظارت و ارزيابي مديريت

امور حساب ۱۰۰ امام ( ره )

امور حقوقي و املاک

امور ماشين آلات

عملیات واجرا

پشتیبانی

امور روابط عمومي

معاونت عمران روستايي

امور نظارت و ارزيابي امور عمراني

امور زمين

امور فني و مطالعات امور عمراني

معاونت امور مسکن شهري

امور نظارت و ارزيابي مسکن شهري

امور فني و برنامه ريزي مسکن شهري و حساب ۱۰۰ امام ( ره )

معاونت امور بازسازي و مسکن روستايي

امور نظارت و ارزيابي بازسازي و مسکن

امور بهسازي مسکن روستايي و بازسازي سوانح

معاونت پشتيباني

اداره امور کارکنان و رفاه

امور فناوري اطلاعات وسيستم ها

كارشناس مسئول فناوري اطلاعات وسيستم ها

كارشناس فناوري اطلاعات

كارشناس سيستم ها و روش ها

امور برنامه ريزي و بودجه

اداره امور مالي

اداره امور خدمات و پشتيباني

معاونت ذيحسابي

امور طرح هاي عمراني

مديريت بنياد مسکن شهرستان های استان ایلام

امور فني و اجرايي

امور پشتيبانی

۳-خدمات بنیاد مسکن

۱-تهیه و اجرای طرح هادی روستایی

۱-صدور اسناد مالکیت املاک روستایی

۳- صدور اسناد مالکیت اماکن شهری

۴-طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی

۵-طرح ساماندهی کالبدی سکونتگاه‌های روستایی

۶ – تملک و واگذاری زمین‌های روستایی

۷- خدمات فنی صدور پروانه ساختمان روستایی

۸-طرح بهسازی روستاهای نمونه

۹-طرح بهسازی روستاهای هدف گردشگری

۱۰ – فعالیت‌های معاونت بازسازی و بهسازی مسکن روستایی

۱۱ – طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی

۱۲- طرح جامع مسکن روستایی

۱۳- بازسازی مسکن روستایی

۱۴- طرح نظام فنی روستایی

۱۵ – فعالیت‌های معاونت مسکن شهری

۱۶- مسکن مهر

۴-شرح مختصر خدمات بنیاد مسکن

اهداف بنياد مسكن انقلاب اسلامي‌طبق اساسنامه و قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي عبارت‌اند از:

-مطالعه و بررسي در زمينه تشخيص و تعيين نيازمندي‌هاي مسكن محرومان اعم از روستايي و شهري و فراهم آوردن موجبات اجراي آن با مشاركت، همكاري و خودياري مردم و دستگاه‌های مختلف.

-تهيه طرح مجتمع‌هاي زيستي و واحدهاي مسكوني ارزانقيمت و اجراي آن‌ها به طور مستقيم يا با مشاركت مردم و همكاري دستگاه‌های ذيربط در روستاها و شهرها.

– تهيه زمين مورد نياز طرح‌ها و پروژه‌هاي بنياد و آماده سازي آن‌ها.

– كمك در جهت تأمين مصالح ساختماني كشور از طريق تهيه، توليد و توزيع.

– تهيه طرح‌هاي‌هادي و اصلاح معابر در روستاها با هماهنگي دستگاه‌های ذيربط و اجراي آن با مشاركت مردم از محل اعتبارات مصوب واگذاري دولت.

– تهيه و ارايه طرح‌های لازم براي بازسازي مناطق آسيب‌ديده در اثر جنگ، سيل، زلزله و ساير سوانح طبيعي و اجراي آن‌ها با مشاركت مردم و هماهنگي با سازمان‌ها و دستگاه‌های ذيربط.

– مطالعه و برنامه ريزي و اجراي مصوبه دولت مبني بر ساخت دو ميليون واحد مسكوني روستايي طي دو برنامه پنج ساله توسعه كشور (ساخت سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسكوني روستايي).

فعالیت‌های عمده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی:

رسیدگی به محرومین و مستضعفین، توسعه عدالت اجتماعی، بستر سازی برای سازندگی کشور از جمله نکات اساسی است که گستره این ماموریت از جانب امام خمینی (ره) بر عهده این نهاد مقدس گذاشته شد. مهم‌ترین وظایف بنیاد مسکن در بخش‌های مختلف به شرح زیر می‌باشد:

– بخش عمران روستایی

– بخش معاونت بازسازی و مسکن روستایی

– معاونت مسکن شهری

– شرکت‌های تابعه

← فعالیت‌های بخش عمران روستایی شامل

تهیه و اجرای طرح هادی روستایی، صدور اسناد مالکیت املاک روستایی، طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی، طرح ساماندهی کالبدی سکونتگاه‌های روستایی، تملک و واگذاری زمین‌های روستایی، خدمات فنی صدور پروانه ساختمان روستایی، طرح تعیین محدوده روستا و طرح بهسازی روستاهای نمونه

← تهیه و اجرای طرح هادی روستایی

طرحی است که به منظور هدایت وضعیت فیزیکی روستا، ایجاد زمینه برای توسعه و عمران روستاها، ارائه تسهیلات لازم برای بهبود مسکن روستائیان، تامین عادلانه امکانات از طریق پیش بینی زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تجاری و کشاورزی و نیز سایر نیازمندی‌های عمومی روستایی

← صدور اسناد مالکیت املاک روستایی

صدور اسناد مالکیت فعالیتی حقوقی و فنی برای تهیه و تنظیم مدارک و نقشه‌های لازم برای صدور اسناد مالکیت اماکن روستایی در روستاهای بالای بیست خانوار است که با هدف ساماندهی نظام مالکیت اراضی واقع در بافت مسکونی روستاها، امکان بهره‌گیری روستائیان از تسهیلات بانکی، افزایش ارزش حقوقی و اقتصادی املاک روستایی صورت می‌گیرد.

← صدور اسناد مالکیت اماکن شهری

صدور سند مالکیت برای واحدهای مسکونی و املاک شهری در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت است که با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام می‌گیرد.

← طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی

طرحی است برای شناسایی و ارتقای فضاهای با ارزش روستایی به منظور حفاظت، احیاء، مرمت بافت و کالبد واجد ارزش در روستا، حفاظت و احیای ارزش‌های فرهنگی، تاریخی، کالبدی- فضایی، معماری و منظر روستایی و معرفی این ارزش‌ها در سطوح ملی و فراملی به ویژه در زمینه توسعه گردشگری.

← طرح ساماندهی کالبدی سکونتگاه‌های روستایی

این طرح به منظور توسعه هماهنگ و موزون فعالیت‌های کشاورزی، صنعتی و خدماتی از طریق توزیع مناسب جمعیت و فعالیت و استقرار بهینه خدمات در محیط‌های روستایی هماهنگ با نظام شهری، ساماندهی فضایی سکونتگاه‌های روستایی و ساماندهی مناسب تاسیسات و خدمات رفاهی

← تملک و واگذاری زمین‌های روستایی

تملک و واگذاری زمین فعالیت حقوقی و فنی است برای انتخاب زمین‌های مناسب برای تملک قانونی، واگذاری زمین‌ها به متقاضیان واجد شرایط با هدف تامین زمین‌های لازم به منظور عمران و نوسازی روستاها و هدایت توسعه کالبدی روستاها

← خدمات فنی صدور پروانه ساختمان روستایی

طرحی است برای ارائه خدمات فنی و مهندسی در صدور پروانه ساختمان‌های روستایی بر اساس ضوابط، مقررات فنی، طرح هادی مصوب و نظارت بر اجرای ساختمان‌های روستایی با هدف جلوگیری از ساخت و ساز غیراصولی و غیرمجاز در روستا، افزایش کیفیت ساخت و سازهای روستایی و دسترسی روستاییان به خدمات فنی و مهندسی

← طرح بهسازی روستاهای نمونه

طرحی است که تمامی پروژه‌های عمرانی مورد نیاز روستا را شامل می‌شود و مجموعه اقدامات اجرایی در روستاهای نمونه است که بر مبنای سند توسعه روستا (طرح هادی) صورت می‌گیرد و اهداف آن توسعه و ترویچ فعالیت بهسازی روستایی، توسعه اشتغال و معیشت روستاییان می‌باشد.

← طرح بهسازی روستاهای هدف گردشگری

طرحی برای ساماندهی نظام فعالیت و اسکان و نیز پیش بینی امکانات و خدمات مورد نیاز برای توسعه گردشگری است که در روستاهای منتخب با عنوان روستاهای هدف گردشگری تهیه و اجرا می‌گردد.

فعالیت‌های معاونت بازسازی و بهسازی مسکن روستایی:

طرح ویژه بهسازی و نوسازی (مقاوم سازی) مسکن روستایی، طرح نظام فنی روستایی، بازسازی و طرح جامع مسکن روستایی.

← طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی

مسکن روستایی به عنوان محل فعل و انفعالات حیات اقتصادی روستا، نمود معین و کالبد قابل مشاهده روستا را متجلی می‌سازد و بستر و عنصر بسیار مهم حیات اقتصادی و هویت یابی فرهنگی ایفای نقش می‌کند.

با توجه به بهسازی مسکن روستایی، بنیاد مسکن طرح ویژه مسکن روستایی (مقاوم سازی ۲ میلیون واحد مسکونی روستایی) را با عنوان طرح جامع بهسازی مسکن روستایی تهیه نمود. این طرح با تغییر در ساختمان‌های بی دوام به بناهای بادوام، طی یک دوره مشخص ۱۰ ساله و ساخت ۲ میلیون واحد روستایی برنامه ریزی شده است.

اهداف طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی شامل: احداث مسکن مقاوم و بادوام روستایی، حفظ هویت معماری بومی مسکن روستایی، تامین مسکن متناسب با نیاز روستایی و جنبه زیباشناسانه سیمای روستا، احداث مسکن سبز روستایی، احداث مسکن مقاوم و بادوام، تغییر فضای روستا از محیطی غیربهداشتی به فضایی شاداب و زیبا به منظور جلوگیری از مهاجرت، تطبیق کالبد مسکن روستایی با زندگی امروزی، ترویج فرهنگ بیمه و ایجاد زمینه‌های لازم برای تحت پوشش بیمه قراردادن واحدهای مسکونی روستایی، تلاش در بهینه سازی مصرف انرژس در مسکن روستایی، ایجاد تحرک در چرخه تولید مسکن روستایی.

← طرح جامع مسکن روستایی

این طرح سندی است ملی که چشم انداز بخش مسکن را در سال‌های آینده ترسیم می‌نماید. هدف از تدوین طرح جامع مسکن روستایی، ایجاد سند راهبردی اجرایی به منظور تامین مسکن متناسب با نیازهای کالبدی، اقتصادی و فرهنگی روستائیان است که در بستر اکولوژیکی خود همسو با توسعه پایدار محیطی می‌باشد.

← بازسازی مسکن روستایی

سوانح طبیعی مانند سیل، طوفان، رانش زمین و زلزله بسیاری از سکونتگاه‌های ایران به ویژه مناطق روستایی را تهدید می‌کند و با توجه به وظایف قانونی بنیاد مسکن در زمینه بازسازی و نوسازی سکونتگاه‌های آسیب پذیر، پس از وقوع سانحه، بازسازی این مناطق در دستور کار این نهاد قرار گرفته است. مراحل بازسازی شامل اقدام‌های مقدماتی، برنامه ریزی، تهیه طرح‌های کالبدی، آواربرداری، تامین توزیع تسهیلات بانکی، تهیه و توزیع مصالح ساختمانی می‌باشد که با هدف بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی و تجاری شهرها و روستاها متناسب با ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها به منظور احیای کالبد شهرها و روستاها، به کارگیری فنآوری‌های نوین ساختمان در فرآیند بازسازی و روستاهای آسیب دیده صورت می‌گیرد.

← طرح نظام فنی روستایی

مصوینت و امنیت روستاییان به وجود واحدهای مسکونی مقاوم و امن در مقابل حوادث و بلایای طبیعی بستگی دارد. این طرح برای گسترش و اجرای مقررات ملی ساختمان در ساخت و سازها در سطح روستاهای کشور، جلوگیری از ساخت و سازهای بی رویه و غیر اصولی در سطح روستاها، ترویج استفاده از مصالح بومی و استاندارد، طراحی و تهیه نقشه‌های اجرایی و نظارت فنی بر ساخت و سازهای روستایی. با راه اندازی این طرح، از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ بیش از ۱۷۰۰۰۰۰ واحد مسکن روستایی با رعایت اصول فنی و مقررات ملی ساختمان احداث شده‌اند.

فعالیت‌های معاونت مسکن شهری:

مسئولیت برنامه ریزی، تامین زمین و انجام مطالعه‌ها و تهیه طرح‌های لازم برای احداث پروژه‌های مسکن برای افراد درآمد، تامین منابع اعتباری اعم از تسهیلات بانکی و منابعی از بنیاد مسکن و کمک‌های دولتی به حساب ۱۰۰، مدیریت ساخت مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، ساخت و طراحی ساختمان‌های اداری و رفاهی.

← مسکن مهر

یکی از مهم‌ترین طرح‌های عمرانی برای تامین مسکن در کشور است که بخشی از آن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و با مسئولیت بنیاد مسکن انجام می‌گیرد. در این طرح تامین زمین به صورت اجاره بلند‌مدت و ارزان‌قیمت با هدف حذف بهای زمین از قیمت تمام شده واحد مسکونی، ثبت نام از متقاضیان دارای شرایط (متاهل، فاقد مسکن، استفاده نکردن از کمک‌های دولت برای خرید مسکن، حداقل ۵ سال سکونت در محل مورد تقاضا برای مسکن) و ساماندهی آن، پرداخت تسهیلات با نرخ سود یارانه‌ای (سود کم) از طریق بانک‌های عامل، واگذاری واحدهای احداثی و صدور اسناد اعیانی به نام مالکان.

فصل دوم:

ارزیابی بخش‌های مرتبط با رشته علمی کاراموز

۱-موقعیت رشته کارآموز در واحد کارآموزی با بررسی جزئیات سازمانی رشته کارآموز:

در ادامه گزارش به بیان موقعیت واحد عمران و شهرسازی در بنیاد مسکن ایلام و شرح وظایف آن می‌پردازم. واحد بنياد مسكن انقلاب اسلامي سازماني است كه مسئولیت‌های توسعه روستا، احداث مسكن شهري و روستايي و بازسازي مناطق سانحه ديده دارا می‌باشد. در اين خصوص تعدادي از اين نوع بازسازي در ايران با استفاده از تسهيلات وام بانك جهاني صورت گرفته است. بدين جهت به دليل تسهيل در فرايند اجراي بازسازي اين پروژه‌ها واحد مديريت قراردادها (CMU) دربنياد مسكن جهت ارايه مشاوره در خصوص مديريت، مذاكره، اجراي قراردادها و نظارت عاليه به واحد مديريت پروژه‌های بانك جهاني (PMU) تاسيس يافت. واحد مديريت قراردادها (CMU) به صورت مشاور، خدماتي را به دستگاه‌های اجرايي به منظور انجام دقيق و مؤثر زيرپروژه ها، تداركات كالاها و فعالیت‌های عمراني در قالب مناقصه‌های رقابتي بين المللي و مناقصه‌های رقابتي داخلي و ساير روش‌های مندرج در موافقتنامه هاي وام ارائه می‌دهد. همچنين CMU همكاري نزديكي را با دستگاه‌های اجرايي به منظور اطمينان از منطبق شدن اقدامات آن‌ها بادستورالعمل و مقررات بانك جهاني در كليه مراحل فعالیت‌های تداركاتي داشته است. در اين خصوص پس از ارايه خلاصه مسئولیت‌ها، اهداف و فعالیت‌های بنياد مسكن و سازمان‌ها و شرکت‌های زير مجموعه با توجه ويژه، به ساختارو فعالیت‌های واحد مديريت قراردادها (CMU) پرداخته خواهد شد.

۲-شرح وظايف رشته کارآموز:

در اين مورد می‌توان چنين گفت که کارآموز در طی اين مرحله آموزش‌های لازم جهت ايجاد و برقراری يک ارتباط مطلوب با کارکنان و عوامل اجرایی بنیاد مسکن را فرا می‌گیرد. وظایف رشته کارآموز شامل اجرای آیین نامه‌های مربوط به حوزه عمران و شهرسازی شامل

-نظارت کلی و ایجاد هماهنگی در امور مربوط به طرح‌های عمرانی اعم از برنامه‌های جاری بنیاد مسکن یا طرح‌های عمرانی خاص و زیربنایی

-مراقبت در تشکیل کمیسیون‌های فنی و ایمنی و سایر کمیسیون‌های خاص حوزه تحت نظارت و پیگیری مصوبات وتصمیمات متخذه در کمیسیون‌های مذکور

-نظارت بر نگهداری و نوسازی مستحدثات و همچنین انجام تعمیرات ساختمان‌ها و مستحدثات و تأسیسات متعلق به بنیاد مسکن

-تعیین میزان و نحوه تخلفات انجام شده از پروانه‌های ساختمانی یا ساختمان‌های بدون پروانه توسط مالک و تکمیل و ارجاع پروژه تخلف به مراجع ذیصلاح

-انجام سایر وظایف طبق دستور مافوق و سایر وظایف مربوط به شغل می‌باشد که اهمان در فصل اول به تفصیل ارائه شد.

۳- امورجاری در دست اقدام

امور جاری در دست اقدام واحد عمران بنیاد مسکن شامل اجرای پروژه عمرانی مسکن مهر و مسکن های روستایی و بازسازی مسکن های فرسود در سطح شهر ایلام و همچنین روستاهای تابع این شهرستان می‌باشد.

با پرداخت آنلاین فایل word این پروژه که مطابق استاندارد دانشگاه تهیه و ویرایش شده را به صورت کامل دانلود نمایید.

برچسب ها

۷ روز هفته، ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم، سوالی دارید؟ بپرسید

آدرس ایمیل

info@prozhebist.ir

تلفن تماس

09127797614