سرمایه گذاری و مزایای آن در بورس اوراق بهادار - پروژه بیست - پروژه ، مقاله ، پایان نامه ، برنامه نویسی

    Sorry, no posts matched your criteria.

سرمایه گذاری و مزایای آن در بورس اوراق بهادار

۲۸ تیر ۱۳۹۴
بدون نظر

عنوان پایان نامه:

سرمایه گذاری و مزایای آن در بورس اوراق بهادار

قیمت ۱۳۰۰۰تومان

فرمت: word / سایز فونت:۱۴ لاتین:۱۲ رفرنس:۱۰/ فاصله بین خطوط ۱٫۱۵ / تعداد صفحات: ۱۲۶

هدیه رایگان برای شما: پرسشنامه ای این پایان نامه

فهرست مطالب

چکیده

فصل اول: کلیات پژوهش

۱-۱-مقدمه

۱-۲-بیان مساله

۱-۳- اهمیت و ضرورت انجام پژوهش

۱-۴- اهداف پژوهش

۱-۴-۱- هدف كلي

۱-۴-۲- اهداف جزيي

۱-۵- فرضيه­ها

۱-۶-شيوه پژوهش

۱-۷-متغیرهای پژوهش

۱-۷-۱-متغیر مستقل

۱-۷-۲-متغیر وابسته

۱-۸-تعاریف متغیرهای پژوهش

۱-۸-۱-تعاریف نظری

۱-۸-۲-تعاریف عملیاتی

۱-۹-قلمرو پژوهش

فصل دوم: ادبیات نظری پژوهش

۲-۱-مقدمه

۲-۲-تاريخچه

۲-۳-بورس

۲-۳-۱-بورس اوراق بهادار چه مي‌كند

۲-۳-۲-قيمت سهام در بورس چگونه مشخص مي‌شود

۲-۳-۳-چرا در بورس سرمايه‌گذاري كنيم

۲-۳-۴-فوايد بورس براي سرمايه‌گذاران

۲-۳-۵-چگونه مي‌توان در بورس سرمايه‌گذاري كرد

۲-۳-۶-خريد و فروش سهام

۲-۳-۷-معاوضه‌ي سهام

۲-۳-۸-توصيه‌هايي براي سرمايه‌گذاري در بورس

۲-۳-۹- کارگزاران

۲-۳-۱۰- گروه‌های صنعت

۲-۳-۱۱- نحوه محاسبه شاخصهای مختلف بورس

۲-۳-۱۲-انواع تالارها

۲-۳-۱۳-مزاياي پذيرش در بورس اوراق بهادار

۲-۳-۱۴-حق پذيرش و حق درج

۲-۴-سرمايه‏گذاري

۲-۴-۱-چرا سرمايه‏گذاري مي‏كنيم

۲-۴-۲-برنامه ریزی سرمایه گذاری

۲-۴-۳-ماهيت اصلي تصميمات سرمايه‏گذاري

۲-۴-۴-ساختار فرآيند تصميم‏گيري

۲-۴-۵-عوامل موثر در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی

۲-۴-۶-مقايسه شرايط جذب سرمايه در ايران و جهان

۲-۵- بورس و سرمایه گذاری

۲-۶-پیشینه­ی پژوهش

۲-۶-۱-پیشینه خارجی

۲-۶-۲-پیشینه داخلی

فصل سوم: روش شناسی پژوهش

۳-۱-مقدمه‌

۳-۲- روش‌ پژوهش‌

۳-۳-مدل پژوهش

۳-۴- حجم نمونه و روش اندازه گیری

۳-۵- جامعه آماری

۳-۶- ابزار جمع آوری داده‌ها

۳-۷- روایی (اعتبار) و پایایی (اعتماد

۳-۸- روش تجزیه و تحلیل داده‌ها

۳-۸-۱٫ ضریب همبستگی

۳-۸-۲٫ ضریب همبستگی پیرسون

۳-۸-۳- ضریب تشخیص

۳-۸-۴-آزمونt

۳-۸-۵٫ مدل یابی معادلات ساختاری

۳-۸-۵-۱٫ شاخص GFI

۳-۸-۵-۲٫ شاخص برازندگی AGFI

۳-۸-۵-۳٫ شاخص RMSEA

۳-۸-۵-۴٫ شاخص NFI

۳-۸-۵-۵٫ شاخص CFI

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده­ها

۴-۱-مقدمه

۴-۲- تجزیه و تحلیل داده‌ها

۴-۳- آزمون فرضیه‌ها

۴-۳-۱-آزمون فرضیه

۴-۳-۱-۱-آزمون ANOVA

۴-۳-۱-۲-ضریب همبستگی پیرسون

۴-۳-۱-۳-ضریب تشخیص

۴-۳-۲-آزمون فرضیه ۲

۴-۳-۲-۱-آزمون ANOVA

۴-۳-۲-۲-ضریب همبستگی پیرسون

۴-۳-۲-۳-ضریب تشخیص

۴-۳-۳-آزمون فرضیه ۳

۴-۳-۳-۱-آزمون ANOVA

۴-۳-۳-۲-ضریب همبستگی پیرسون

۴-۳-۳-۳-ضریب تشخیص

۴-۳-۴-آزمون فرضیه ۴

۴-۳-۴-۱-آزمون ANOVA

فصل پنجم: بحث، نتیجه­گیری و پیشنهادها

۵-۱- مقدمه

۵-۲- بحث و نتیجه­گیری

۵-۳-محدودیت­های پژوهش

۵-۴-پیشنهادها برای پژوهشگران آتی

۵-۵- منابع مورد استفاده

پیوست‌ها

چکیده

حیطه فعالیت بورس اوراق بهادار با معاملات مربوط به انواع اوراق بهادار همانند سهام عادی، سهام ممتاز، اوراق قرضه و اوراق مشارکت (مختص ایران)، مرتبط می‌باشد. بورس اوراق بهادار مکانیزمی را فراهم می‌کند تا از طریق آن پس‌اندازهای اندک جامعه به سرمایه‌گذاری‌های کلان اقتصادی تبدیل شود. این ابزار کارآمد در کشورهای پیشرفته دارای قدمت طولانی و در کشور ایران دارای پیشینه کوتاه‌مدت می‌باشد. در ایران شروع فعالیت رسمی بورس به سال ۱۳۴۶ بر می‌گردد ولی آغاز فعالیت اصلی آن از سال ۱۳۶۸ که همراه با اولین برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی است می‌باشد. با توجه به اینکه بازار بورس اوراق بهادار رکن اصلی بازار سرمایه و بازار مالی است، توسعه متناسب دو بخش اصلی اقتصاد یعنی بخش مالی و واقعی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. طبق تئوری‌های اقتصادی در صورت هر گونه اختلال در رشد و توسعه بخش‌های مذکور یا عدم توسعه متناسب آن‌ها، رشد و توسعه اقتصادی دچار مشکل خواهد شد. کشورهای توسعه یافته همواره دارای بخش مالی قدرتمندی هستند که بازار پول و بازار سرمایه می‌باشند. عدم توسعه مناسب بازار سرمایه به عنوان زیر مجموعه مهمی از بخش مالی علاوه بر ایجاد فشار مضاعف بر سیستم پولی کشور، باعث شده که واحدهای تولیدی و خدماتی از مزایای یک بازار سرمایه فعال و پویا محروم گردند. مهم‌ترین هدف بازار سرمایه این است که با اجرای فرآیند سالم‌سازی و شفافیت، پس‌انداز کنندگانی که دارنده منابع مالی می‌باشند و هدف کسب سود و بازده معقول دارند را به اشخاص حقوقی و واحدهای اقتصادی که برای توسعه فعالیت‌های خود نیاز به منابع مالی دارند پیوند دهد. اثر بورس اوراق بهادار در هر اقتصادی غیر قابل انکار می‌باشد و مشارکت کنندگان در این بازار اعم از سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان اوراق بهادار از مزیت‌های آن بهره‌مند می‌گردند.

در پژوهش حاضر قصد داریم به بررسی سرمایه گذاری و مزایای آن در بورس اوراق بهادار بپردازیم. در ابتدا به کلیات می­پردازیم و در قسمت دوم، ادبیات نظری و تجربی سرمایه گذاری و مزایای آن در بورس را به طور کامل مرور می­کنیم. در قسمت سوم، روش پژوهش را بیان می‌کنیم. قسمت چهارم، نتایج آماری پژوهش با استفاده از نرم افزار spss را عنوان می­کنیم. درقسمت پنجم نیز جمع بندی و نتیجه گیری آورده می­شود.

 واژه‌های کلیدی: بورس، اوراق بهادار، سرمایه­گذاری، بازار مالی

 ۱-۱-مقدمه

«بورس اوراق بهادار» به معني يك بازار متشكل و رسمي سرمايه است كه در آن خريد و فروش سهام شركت‌ها يا اوراق قرضه دولتي يا موسسات معتبر خصوصي، تحت ضوابط و قوانين و مقررات خاصي انجام مي‌شود. مشخصه مهم بورس اوراق بهادار، حمايت قانون از صاحبان پس‌اندازها و سرمايه‌هاي راكد و الزامات قانوني براي متقاضيان سرمايه است.

بورس اوراق بهادار كه به عنوان نبض اقتصاد كشور مورد توجه تحليل‌گران اقتصادي مي‌باشد، از سويي مركز جمع‌آوري پس‌اندازها و از سوي ديگر، مرجع رسمي و مطمئني، است كه دارندگان پس‌اندازهاي راكد، مي‌توانند محل نسبتاً مناسب و ايمن سرمايه‌گذاري را جستجو كرده و وجوه مازاد خود را براي سرمايه‌گذاري در شركت‌ها به كار انداخته و يا با خريد اوراق‌قرضه دولت‌ها و شركت‌هاي معتبر، از سود معين و تضمين شده‌اي برخوردار شوند.

بازار اوراق بهادار در واقع مكمل بخش بانكي در تأمين نيازهاي مالي بنگاه‌های خصوصي و دولتي مي‌باشد. وجود يك بازار اوراق بهادار كه در چارچوب مكانيزم بازار عمل كند مي‌تواند در تخصيص بهينه منابع مالي و كاراتر عمل نمايد. شاهد مدعا اينكه كشورهايي كه داراي بازار سرمايه (بورس) تكامل يافته‌تر بوده‌اند، توانسته‌اند رشد اقتصادي زيادتر داشته باشند. سيستم بانكي نيز با استفاده از مكانيزم اوراق بهادار مي‌تواند نقدينگي مورد نياز خود را بدست آورده و  تكافوي سرمايه خود را بهبود بخشد.

وظیفه اصلی بورس اوراق بهادار، فراهم‌آوردن بازاری شفاف و منصفانه برای دادوستد اوراق بهادار پذیرفته شده و همچنین سیستمی مناسب برای نظارت بر جریان دادوستد، عملیات بازار و فعالیت اعضای آن استدر این راستا، یک بورس اوراق بهادار به‌طور متعارف، مسؤولیت‌های زیر را بر عهده خواهد داشت:

  • پذیرش یا لغو پذیرش اعضا شامل کارگزاران، معامله‌گران، بازارگردانان و مشاوران و مدیران سرمایه‌گذاری.
  • پذیرش یا لغو پذیرش ابزارهای مالی قابل دادوستد در بورس.
  • فراهم آوردن یک سیستم دادوستد مناسب و کارآمد.
  • فراهم آوردن یک سیستم مناسب و کارآمد برای تسویه و پایاپای دادوستد.
  • فراهم آوردن یک سیستم مناسب برای نظارت بر جریان دادوستد، عملیات بازار و فعالیت اعضا.
  • فراهم آوردن امکانات و تسهیلات لازم برای توزیع و انتشار اطلاعات مربوط به دادوستد و نیز سایر اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری درباره دادوستد اوراق بهادار.

بورس اوراق بهادار به عنوان یک بازار منسجم و سازمان یافته، مهم‌ترین متولی جذب و سامان دادن صحیح منابع مالی سرگردان است و با جمع‌آوری نقدینگی جامعه و فروش سهام شرکت‌ها، ضمن به حرکت در آوردن چرخ‌های اقتصاد جامعه از طریق تأمین سرمایه‌های موردنیاز پروژه‌ها، کاهش دخالت دولت در اقتصاد و نیز افزایش درآمدهای مالیاتی، منافع اقتصادی چشمگیری به ارمغان ‌می‌آورد و در کنار آن، اثرات تورمی ناشی از وجود نقدینگی در جامعه را نیز از بین می‌برد.

از نظر اقتصاد خرد، بورس یک نمونه بسیار نزدیک به بازار رقابت کامل است. کالاها در بورس همگن‌اند و به‌دلیل وجود مقدار زیادی خریدار و فروشنده در آن و همچنین آزادی ورود و خروج نیروها، قیمت‌های تعیین شده بسیار نزدیک به قیمت‌های تعادلی هستند. بورس اوراق بهادار با ایجاد فضای رقابتی به عنوان ابزاری اقتصادی، باعث می‌شود که شرکت‌های سود ده، بتوانند از طریق فروش سهام به تأمین مالی بپردازند و برعکس شرکت‌های زیان‌ده به طور خودکار از گردونه خارج شوند. بدین‌ترتیب با چنین تفکیکی، بازار می‌تواند به تخصیص مطلوب منابع بپردازد.

 ۱-۲-بیان مساله

برای هـر کالایـی معمولا یک بازار وجود دارد، بازار خودرو، بازار سیمان، بازار فرش، بازار طلا. بعضی از بازارها سنتی­اند و خاطره انگیزند، بعضی هم پیشرفتـه و امروزی. اما همه بازارها، یک ویژگی مشتـرک دارند: آنهم اینکه در آن‌ها، کالاها یا به عبارت دیگر، دارایی­های مختلف خرید و فروش می­شود، پس مشخص شد که در تعریف کلی، بازار، محل خرید و فروش دارایـی است. اما دارایی چه انواعی دارد. در یک طبقه بندی کلی، دارایی به دو نوع دارایی واقعی و دارایی مالی تقسیم بندی می‌شود.

اجازه بدهید با یک مثال، در این باره توضیح دهیم. خودرو یک دارایی واقعی یا مشهود است، اما سهام کارخانه خودروسازی، یک دارایی مالـی است، یا مثلا سیمان یک دارایی واقعی است، اما سهام کارخانه سیمان سازی یک دارایی مالی.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که به دارایی واقعی، دارایی مشهود و به دارایی مالی، دارایی نامشهود یا کاغذی هم گفتـه می‌شود.

حالا که با تعریف دارایی‌های مالـی اشنا شدید، به سراغ مفهوم بورس می‌رویم. بورس بازاری است که در آن، انواع دارایی‌های مالی خرید و فروش می‌شود. دارایی‌هایی مثل سهام شرکت بزرگ و سودآْور از صنایع مختلف و متنوع مثل خودروسازی، سیمان، مخابرات، بانک و….. این بازار هم قانونی است، هم مطمئن، هم پیشرفته و هم سودآور.

افرادی که ازطریق بورس، سهام شرکت‌ها را می‌خرند یا در واقع در بورس سرمایه گذاری می‌کنند، به نسبت سهامی که خریده­اند، در منافع آن شرکت سهیم خواهند شد و چون اغلب شرکت­های بزرگ و معتبر در بورس پذیرفته می‌شود، بنابراین احتمال کسب سود هم در بورس بیشتر است. البته برای انتخاب سهام شرکت‌ها باید به نکات مهمی توجه داشت که در فصل دوم، به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. نکته دیگر اینکه در بورس، صرفا سهام شرکت­ها خرید و فروش نمی­شود، بلکه سایر انواع اوراق بهادار مثل اوراق مشارکت نیز داد و ستد می­شود که در فصل ذوم به تفصیل درباره آن‌ها توضیح خواهیم داد.

سرمایه گذاری در بورس مزایای متعـددی دارد، ازجمله:

کسب سود: همانطور که گفته شد، سهامداران از دو محل دریافت سود نقدی و افزایش قیمت سهام، سود بدست می‌آورند.

برخورداری از حمایت قانونی: بورس بازاری قانونی است، بنابراین کلیه افرادی که در بورس سرمایه گذاری می‌کنند، از حمایت قانونی برخوردار هستند.

حفظ سرمایه در مقابل تورم: با سرمایه گذاری مناسب و آگاهانه در بورس، ارزش دارایی افراد در مقابل تورم حفظ می‌گردد، زیرا فرد به نسبت سهام خود در دارایی شرکت سهیم است و با رشد ارزش دارایی‌های شرکت به مرور زمان، ارزش سهام فرد نیز افزایش می­یابد.

قابلیت نقدشوندگی: سرمایه گذاران بورس هر زمان که بخواهند می­توانند سهام خود را فروخته و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به پول خود دسترسی پیدا کنند.

امکان سرمایه گذاری با هر مبلغی: برای خرید سهام، محدودیت ریالی وجود ندارد و افراد با هر مبلغی، می‌توانند در بورس سرمایه گذاری کنند.

مشارکت در اداره شرکت: سهامداران به نسبت سهام خود، مالک شرکت محسوب می­شوند، بنابراین می‌توانند به همان اندازه، در تصمیم گیری درخصوص نحوه اداره شرکت، انتخاب مدیران و… مشارکت نمایند.

در اين پژوهش به بررسي اين مسئله پرداخته می‌شود كه سرمايه گذاران بورس تا چه ميزان از اين سرمایه گذاری و خريد سهم استفاده می‌نمایند.

 ۱-۳- اهمیت و ضرورت انجام پژوهش

ضرورت سرمايه گذاري براي رشد و توسعه اقتصادي هر كشور انكار ناپذير است. براي فراهم ساختن وجوه مورد نياز، منابعي براي تأمين سرمايه لازم خواهد بود. بهترين منبع براي تأمين سرمايه، پس اندازهاي مردم است. هدايت صحيح و درست وجوه سرگردان به سمت سرمايه گذاری‌های مولد، افزايش توليدات و رشد ناخالص ملي، ايجاد اشتغال و افزايش درآمد سرانه و نهايتاً رفاه عمومي را در پي خواهد داشت. پس بايد يك ساز و كار قوي، اين پس اندازها را به سوي بخش­هاي توليدي سوق دهد و نياز مالي آن‌ها را فراهم كند. در اين فرآيند، بورس اوراق بهادار می‌تواند سهم عمده­اي داشته باشد چرا كه سرمايه­هاي مردم را به سمت توليد سوق داده و از طريق شركت­هاي كارگزاري به مؤسسات توليدي و بازرگاني مي­سپارد. از لحاظ عرضه سرمايه نيز سرمايه گذاران بايد بكوشند پس اندازهاي خود را در جايي سرمايه گذاري كنند كه بيشترين بازده را داشته باشد.

در اكثر بورس‌های دنيا، اوراق بهادار متنوعي براي سرمايه گذاري عرضه می‌گردد، ولي در بورس اوراق بهادار تهران و بورس‌های وابسته به آن، تنوع كمي در ابزارهاي سرمايه گذاري وجود دارد. ابزارهاي سرمايه گذاري غير بانكي و قابل خريد و فروش در بورس تهران و بورس‌های منطقه اي وابسته به آن عبارتنداز: سهام عادي شر کت‌ها، حق تقدم خريد سهام و اوراق مشاركت. از ميان ابزارهاي فوق سهام عادي از بقيه مهم‌تر است زيرا عمده مبادلات بورس به آن تعلق دارد.

مرحله انتخاب از حساس‌ترین مراحل سرمايه گذاري دراوراق بهادار است كه اين امر در بازارهاي غير كارا يا بازارهاي با كارايي پايين، از اهميت بيشتري برخوردار است، زيرا در اين بازارها قيمت ذاتي يا واقعي اوراق بهادار با قيمت بازار آن‌ها تفاوت زيادي دارد. بنابراين، اگر سرمايه گذاران به هنگام خريد سهم تجزيه و تحلیل‌های لازم را انجام ندهند، با احتمال زياد نتيجه مطلوبي از سرمايه گذارای عايدشان نخواهد شد و به زودي از سرمايه گذاري در سهام شرکت‌ها مأيوس می‌گردند. اين امر نه تنها ممكن است به خارج شدن آن‌ها از بازار بورس منجر گردد، بلكه بر انگيزه سرمايه گذاران با لقوه اي كه هنوز اوراق بهادار خريداري نکرده‌اند نيز تأثير منفي خواهد گذاشت. لذا، عدم استفاده از روش‌های علمي در تجزيه و تحليل و انتخاب سهم می‌تواند ضربات شديدي به فعالیت‌های بازار بورس اوراق بهادار و در نتيجه، كل اقتصاد كشور وارد آورد.

از سوي ديگر، آگاهي از معيارهاي مد نظر سهامداران و ميزان استفاده آن‌ها از تحليل بنيادي در انتخاب و خريد سهم، می‌تواند براي شرکت‌ها و مؤسسات مالي و سرمايه گذاري و همچنين، خود سرمايه گذاران نيز بسيار حائز اهميت باشد. مديران مالي شرکت‌ها می‌توانند با توجه به ميزان اهميت متغيرهاي مختلف براي سهامداران، سهام شرکت‌های خود را جذاب‌تر نموده كه اين امر می‌تواند به بهبود و ضعيت شركت در بازار و همچنين، تأمين مالي آسان‌تر آن منجر گردد. علاوه بر آن، مؤسسات مالي و سرمايه گذاري و خود سرمايه گذاران نيز با آگاهي از نحوه تصميم گيري و رفتار سرمايه گذاران در بازار بورس، می‌توانند به گونه اي بهتر در اين بازار به فعاليت بپردازند.

بنابراين، در راستاي توسعه و رونق بخشيدن به بازار بورس اوراق بهادار و در نتيجه، بهبود وضع اقتصادي كشور، شناسايي ميزان استفاده سهامداران از تجزيه و تحلیل‌های علمي و روش‌های درست انتخاب سهم، امري ضروري و حياتي به نظر مي رسدكه می‌تواند در بلند مدت رشد و شكوفايي اقتصادي كشور را به همراه داشته باشد.

برچسب ها

۷ روز هفته، ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم، سوالی دارید؟ بپرسید

آدرس ایمیل

info@prozhebist.ir

تلفن تماس

09127797614